Lütfen bekleyin..

DOLAR
istanbul
29°
21 Haziran 2018, 05:26

Taşeron İşçilere Düzenleme Geliyor

27 Ocak 2015, 11:17

Bakan Faruk Çelik, her işte hizmet alımı ve taşeron uygulamasının yapılmayacağını, bunun Bakanlar Kurulu kararıyla belirleneceğini söyledi.

Her işte taşeron uygulamasına son-Bakan Faruk Çelik, her işte hizmet alımı ve taşeron uygulamasının yapılmayacağını, bunun Bakanlar Kurulu kararıyla belirleneceğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Kamuoyunda 'taşeron' diye bilinen alt işveren işçileriyle ilgili çok önemli düzenleme yaptık.

TAŞERONU BAKANLAR KURULU BELİRLEYECEK

Bundan sonrası için sağlıklı bir düzenleme bu. Artık her işte hizmet alımı ve taşeron uygulaması yapılamayacak. Hangi işlerde yapılacağı Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek" dedi. Çelik, yasa meclisten geçtikten sonra Bakanlık olarak hangi mesleklerle ilgili sınav açacaklarını ilan edeceklerini bildirerek, şöyle konuştu:

İSTEYEN İSTEDİĞİ İŞTE ÇALIŞAMAYACAK

"Diyelim ki 100 meslekte sınav açtık. O mesleklerde sınava girilecek, sınavlarda başarılı olanlar Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK) belgesini alacak. O belgeyi almadan artık o yayınladığımız sektörlerde o belgesi olmayanlar çalışamayacaklar. Örnek olarak bir inşatta sıvacı.

ÇALIŞMAK İÇİN BELGE ŞART

Sıva ustası bu belgeyi almadan inşaata sıvacılık yapamayacak. Çalışamayacak, kesin. Bir inşatta demirci, bu belgeyi almadan demircilik yapamayacak. Bu belgeyi almak için de 300-500 liralık bir maliyet söz konusu. Bunu da biz işsizlik fonundan karşılayacağız. Yani işçilerimize bir yük getirmiyoruz. Derdimiz nedir? Nitelikli vasıflı ve işi bilen insanlar tarafından işlerin yapılması ki bu kazalar önlensin. Yasa hem eğitim hem ceza boyutuyla son derece önemli düzenlemeler içeriyor.

ENGELLİ KAMU İŞÇİSİNE POZİTİF AYRIM

Bakan Çelik, memurların atamalarıyla ilgili bir problemin olmadığını ancak kamudaki işçilerin atama sorunlarının bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Biz burada engelli kamuda çalışan işçilerimize pozitif bir ayrımcılık yapıyoruz. Kamuda çalışan engelli işçi kardeşimiz kendi kurumunda dilediği yere nakliyle ilgili düzenleme getiriyoruz. Yani kişi Ankara'da çalışıyorsa ama Bursa'da veya İzmir'de ailesi var ve oraya gitmek istiyorsa, biz o kardeşimizin kurum içinde dilediği yere gitme imkanını kendisine sağlamış olacağız.

GÖREVDEN ALINAN KAMU ÇALIŞANININ ATANACAĞI YER BELİRLENDİ

Bir diğer konu, kamu personeliyle ilgili. Görevden alınan kamu çalışanları var. Bunların nereye atanacağıyla ilgili şu an mevzuatımızda bir düzenleme yok. Dolayısıyla şimdi kamuda görevden alınanların nereye atanacağıyla ilgili bir düzenlemeyi de şu an bu yasaya koymuş bulunuyoruz. O da inşallah yasalaşacak. Böylece oradaki 'flu' alan yani belirsizlik ortadan kakmış olacak."

BANKA SANDIKLARININI DEVRİ

Ayrıca banka sandıkları var. Son derece önemli. Bu banka sandıklarının devriyle ilgili SGK'ya yetki verilmişti. Biz bu yetkiyi Bakanlar Kuruluna devrediyoruz.

TRAFİK KAZASI TEDAVİLERİNE DÜZENLEME

Trafik kazalarındaki yaralanmalar neticesinde tedaviler gerçekleşiyor. Bu tedavilerin sağlık uygulama tebliği çerçevesinde yapılması, düzenlenmesi gerekiyor.

YURT DIŞINA GİDEN ÖĞRENCİYE KOLAYLIK

Son olarak da YÖK tarafından yurt dışına gerek master gerek doktora için gönderilen öğrenciler var. Yurt dışında öğrencilik dönemlerini borçlanma imkanı getiriyoruz."
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Rant vergisi arsalarla sınırlı kalmayacak. Üzerinde bina olan arsanın değer..
Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile diğer kamu kuruluşları..
Torba yasa ile getirilen yenilikler arasında yer alan vergi ve trafik cezas..
Doğalgaz faturasındaki kontrol bedeli iade edilecek. Doğalgaz faturalarında..
Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek, hayvan sayısını artırmak ve et ihtiyacın..
Yenilenebilir enerjide mizaç genelinde 4 bin 810 teravatsaat olan elektrik ..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Borç Yapılandırmasına Başvurdunuz mu?

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=