Lütfen bekleyin..

DOLAR
istanbul
29°
21 Haziran 2018, 05:27

KPSS'DEN DÜŞÜK PUANLA ATANMANIN YOLLARI

24 Haziran 2015, 15:36

Her geçen yıl aday sayısı artmakta ve kamu personeli olmak biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat bazı meslekler var ki; onlar hâlâ revaçta. Bu meslekleri icra etme yeterliliğine sahip olan adayların KPSS’yi kazanmaları çok daha kolay.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Lisans)

1. Sağlık ile İlgili Bölümler

Bilhassa son yıllarda yapılan ve hızla devam eden sağlık yatırımları bu alandaki istihdam olanağını da arttırdı. Dolayısıyla düşük puanlarla ataması yapılan Hemşirelik, Veterinerlik, Ebelik ve Çocuk Gelişimi gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişilerin atanma ihtimali bir hayli fazla. Özellikle Hemşirelik kadrolarına 69-70 civarı puanlarla atanılabilir. Ebe kadrolarının puanı 60’a kadar düşüyor. Çocuk Gelişimcisi kadrolarına ise 60’lı puanlarla atanmanız mümkün. Bu bölümler çok revaçta.

2. Kütüphanecilik, Arşiv Memuru

Kütüphanecilik de Arşiv Memuru da düşük puanla ataması yapılan kadrolardır. Bu kadrolara atanmak isteyen adayların Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümantasyon ve Enformasyon ve Arşivcilik bölümlerinden mezun olması gerekir. KPSS 2013 /1 tercih sonuçlarını incelediğimiz zaman bu bölümlerden mezun olan adayların 64-65 civarı puanlarla dahi atanabildiğini görüyoruz.

3. Sosyal Çalışmacı

Sosyal Hizmetler veya Sosyal Hizmet lisans programını bitiren adayların başvurabileceği Sosyal Çalışmacı kadrolarının da 2013 yılı itibariyle 70’li puanlarla ataması yapılmıştır.

4. Bilgisayar İşletmeni

2013 / 1 tercih sonuçlarına baktığımız zaman bazı Bilgisayar İşletmeni kadrolarına “Fotograf ve Grafik Sanatlar(Fotoğraf), Fotoğraf veya Fotoğraf ve Video lisans programından mezun olmak” şartı konulmuştur. Bu kadroların puanları da 53’e kadar düşmüştür. Diğer Bilgisayar İşletmeni kadrolarını ayrıca değerlendirmek gerekir.

5. Fizyoterapist

4587 ‘kodu ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programından mezun olmak’ koşulu arayan Fizyoterapist kadrolarına da 70’li puanlarla atanmak mümkün.

6. Restoratör

2013 / 1 tercih sonuçlarında çok düşük puanlarla ataması yapılan kadrolardan biri de Restoratör kadrosu oldu.”Restorasyon lisans yada Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım lisans programlarından birinden mezun olmak.” koşulu aranan Restoratör kadrosunun atama puanları 49 ile 62 arasında değişti.

7. Folklor Araştırmacısı

“Halkbilim, Halk Bilim, Halk Bilimi (Folklor), Halkbilimi (Folklor) lisans programlarının birinden mezun olmak” koşulu arayan Folklor Araştırmacısı kadrosu atama puanları da çok düşük olmasa bile makul seviyede, 75-81 arasında.

8. Meteoroloji Mühendisliği

Çok fazla kadro ayrılmamış olsa da 2013 / 1 tercih sonuçları ile en düşük puanla atanan mesleklerden biri de Meteoroloji Mühendisliği oldu. Puanı 50 ile 60 arasında değişiyor.

9. Antrenör

Antrenörlük Eğitimi lisans programından mezun olmak şartı arayan Antrenörlük kadrosuna 70’li puanlarla atanmak mümkün.

10. Sportif Eğitim Uzmanı

“Spor Yöneticiliği veya Spor Yönetimi lisans programından mezun olmak.” koşulu ile ataması yapılan bu kadro için de 70’li puanlar yeterli oldu.

11. En Çok Açık Bulunan Öğretmenlik Branşları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği, Özel Eğitim, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2013 yılı itibariyle en çok ihtiyacın bulunduğu öğretmenlik branşlarıdır.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Önlisans)

1. Şoför

“Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.” ve “E Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak” koşulu arayan Şoför kadroları için 70 civarı puanlarla atama yapıldı.

kpsshaber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KPSS Kategorisindeki Diğer Haberler
ÖSYM, 2015-KPSS A Grubu, Öğretmenlik (ÖABT), Teknik Öğretmenler için mühend..
17-26 Kasım tarihleri arasında tercihleri alının 2014/2 KPSS yerleştirme so..
2014/2 KPSS tercih sonuçlarına göre, Sosyal Çalışmacı kadrosuna 43 puanla a..
KPSS 40 bin atamadan 15 bini atamanınca kalanlar ne olacak
KPSS 2014 tercih işlemleri
ÖSYM, branş bazında sıralamaları açıklandı
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Borç Yapılandırmasına Başvurdunuz mu?

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=