Lütfen bekleyin..

DOLAR
istanbul
26°
17 Temmuz 2018, 10:39

Bu Gidişe Bir Dur Demenin Zamanı Geldi

02 Temmuz 2015, 11:28

Doğu Türkistan Çin' in batısında; Orta Asya' nın ortalarında yer alıyor. Kuzeyinde Rusya Federasyonu, batısında eski Sovyetler Birliği' nden bağımsız İslam cumhuriyetleri, güneyinde Pakistan, Keşmir ve Tibet, doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, kuzey doğusunda Moğolistan bulunuyor. Bu şekliyle Doğu Türkistan, Çin için dış tehlikelere karşı bir koruma alanı oluşturuyor diyebiliriz. Ayrıca Doğu Türkistan 1,6 milyon kilo metrekarelik bir alana sahip. Yani Çin'in beşte birlik mesafesini kaplıyor. Peki yine gündeme üzücü haberlerle gelen Doğu Türkistanda neler oluyor?

TANRI DAĞLARINA KOMŞU
Doğu Türkistan ipek yoluna geçit veren coğrafi yapısında farklı yer şekillerini büyük bir uyum içinde barındırıyor ve 1.828.418 km2’lik bir alana yayılan bölge sırasıyla Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Tibet, Çin, Moğolistan ve Rusya gibi ülkelerle komşu. Adını yükseklik ve heybetinden alan Tanrı Dağları, Doğu Türkistan’ ı ikiye bölen bir sınır gibi duruyor. Kuzeyinde Cungarya Havzası ve güneyinde Tarım Havzası olmak üzere bölgeyi iki doğal havzaya ayıran dağların uzunluğu 2500-2700 km’yi, yüksekliği ise 4000 ila 4700 metreyi buluyor. Bununla birlikte Tanrı Dağları, bölgenin iklimini de doğrudan etkiler; dağlar kuzeyden gelen nemli havanın güneye geçmesine mani olduğundan, güney kesimler daha kuraktır.
PETROL REZEVLERİ İLE ZENGİN TOPRAKLAR

Çin' in sahip olduğu nükleer balistik füzelerin büyük kısmı Doğu Türkistan ya da yeni Çince ismiyle Sincan Bölgesi' nde bulunuyor. Ayrıca bununla birlikte, bölgede bol miktarda altın, çinko ve uranyum madenleri bulunuyor. Verilen bazı bilgilere Doğu Türkistan topraklarında büyük miktarda petrol rezervide mevcut. Doğu Türkistan neresi sorusunu yanıtlamaya çalıştık bu içeriğimizde. Devam etmemiz gerekirse, Doğu Türkistan Ayrıca bu bölge, petrol servetlerinin Müslüman Orta Asya cumhuriyetlerinden Çin' e aktarıldığı transfer noktası olarak görülüyor. Çin' in sayımlarına göre bölgenin nüfusu yaklaşık dokuz milyondur. Fakat bağımsız kaynaklar nüfusun yaklaşık 25 ile 30 milyon arasında olduğunu ifade ediyor. Doğu Türkistan Türk' leri uygurca konuşurlar ama Arapça yazarlar.


Doğu Türkistan bölgesi, İslam dinine Emevi Halifesi Abdulmelik bin Mervan zamanında girdi ve Sincan' da hala Eid Kah Camisi, Hami memleketinin Hui kavminden kralının mezarı, Soukong kulesi gibi bazı İslami eserler bulunuyor. Uygurlar' ın büyük bir çoğunluğu ziraatla uğraşıyorlar ve Pamuk ziraatında özel tecrübeleri bulunuyor. Bölgede ayrıca halı ve ipek sanayiside önemli bir noktada.

dogu turkistan nerede

SON OLAYLARDA KİŞİ ÖLDÜ
Doğu Türkistan işte coğrafik olarak bu özelliklere sahip ve yine malesef yaşanan üzücü olaylar ile gündemde. Sincan' ın Kaşgar bölgesinde pazartesi gübü 18 kişi yaşamını yitirdi. Yani verilen resmi kaynaklar bunlar ama yerel kaynaklar ölü sayısının 28 olduğunu ifade ediyorlar. Olaylar şu şekilde gelişti: İddiaya göre kontrol noktasında bir otomobilin hızlı bir şekilde geçmeye çalışması sonrasında araç bir polis memuruna çarparak bacağını kırdı.İddiaya göre araçtakiler olay yerine hızla gelen iki polis memurunu da bıçakla öldürdü. Olay sonrası bölgeye gelen silahlı destek ekibinin etrafta ateş açarak en az 15 kişiyi öldürdüğü belirtildi. Olayın başlangıcında geçen arabanın da Kızılsu Kırgız menşeli plakası olduğu belirtildi. Çin polisi, işgal altındaki Doğu Türkistan’ da şüpheli gördüğü Uygurlar' a ateş etme yetkisine sahip. Geçtiğimiz günlerde de bilindiği gibi Guma kasabasında nehir kenarında bir araya gelen sekiz Uygur Türk' ü polis tarafından şüpheli bulunarak katledilmişti.
doğu turkistanda neler oluyor

DOĞU TÜRKİSTAN' DA NAMAZ VE ORUÇ YASAK!

Çin yetkileri konuyu bir terör eylemi olarak değerlendirirken, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er yaptığı yazıyı açıklamada yapılanın bir terör eylemi olmadığını, Müslümanlara yönelik bir saldırı olduğunu ifade etti. Doğu Türkistan’ da Uygur Müslümanlar' ın dini vecibeleri yerine getirmeye izin verilmezken; Çin özellikle oruç tutmayı ve camilerde namaz kılmayı yasakladı. Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtü takması yasak. Kapalı kadınlar başlarını açmaya zorlanıyor ve kabul etmeyenler para cezası veriyor veya hapse atılıyor.

TESETTÜRLÜ KADINLARIN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er , yaşanan olayın, tesettürlü olan eşleri gözaltına alınan bir grup Uygur' un polisler ile yaşadığı gerginlik sonrası başladığını ifade etti. Eşlerinin serbest bırakılmasını isteyen gruba polis müdahale edince olaylar başlamış. Bu konuda açıklamalarını sürdüren Abdulehed Er, Çin’ in Uygur Türk' lerine dini ve milli özgürlük tanıması halinde bölgede hiçbir olayın yaşanmayacağını; bu olmadığı için Çin yönetiminin olayları ölümler ile kapatmaya çalıştığını ifade etti.

Abdulehed Er, “Doğu Türkistan’da şuan hiç kimin can ve mal güvenliği yok. Her gün binlerce genç hapise atılıyor ya da öldürülüyor. Keyfi tutuklama yargısız infaz devam ediyor,.Doğu Türkistanlı' lar ‘Ne zaman evime baskın yapılır’ diye korku ve endişe içinde yaşıyorlar. Onların kendisi ve ailesini koruma savunma yetkisi yok. Başta Türkiye olmak özere, uluslararası insan hakları kuruluşları ve tüm dünya kamuoyuna, Doğu Türkistan’da yaşanan olayların son bulması için somut adım atılması noktasında girişimde bulunmaları, olaylara tepkisiz, takipsiz kalmamaları çağrısını yapıyoruz” şeklinde beyanlarda bulundu.

JAPONLAR TÜRKİSTAN İÇİN AYAKTA!
Birkaç gündür Doğu Türkistan' a bağlı Turfan Kentinde Çin ile Doğu Türkistanlı' lar arasında yaşanan çatışmalarda 11 Uygur Türk' ünün katledilmesi Japonya' yı da tüm dünya ile birlikte ayağa kaldırdı. Japon Devleti, Çin' e uyarı göndererek olayların son bulmasını talep etti. Bu arada başkent Tokyo' da bayraklar yarıya indirilerek olaylar protesto edildi.

DOĞU TÜRKİSTAN NELER OLUYOR?
 

Dünya ile birlikte Türkiye' de son zamanlarda yaşanan katliamlarla ilgili sessiz kalmadı. Ünlü ünsüz herkes Çin' i tweet yağmuruna tutarak bu konuda ki tepkilerini dile getirdiler. İşte bu twetlerden örnekler:

Canı yanan sabretsin; can yakan da yanacağı günü beklesin.

Yandı cehennemi narda, çiçeksiz kaldı gülistan...

Esaret altında Eziz Dostum; Kerkük, Karabağ, Doğu Türkistan!

Freedom of Eastern Turkistan / Dogu Turkistana Ozgurluk https://instagram.com/p/4dfzsZOMhE/

şahan gökbakar

Fişini çekin bu ülkenin neden diye sorarlarsa ''insanlığı öldü'' dersiniz.

Bir zulmü engelleyemiyorsaniz, en azindan onu herkese duyurun. " Hz.Ali #stopterorisminchina


#StopTerorisminChina

Biz size ikinci çin seddini mi yaptırtalım onu mu istiyorsunuz

Çocuklar uyurken sessiz olunur ölürken değil !!! #stopterorisminchina

Korkmayın!

Doğu Türkistan'a özgürlük isteyince Turancı, Türkçü, Irkçı, Milliyetçi olmazsınız. İnsan olursunuz.

Mazlumlara zulmedenlerin Allah belasını versin. #FreedomForEastTurkestan

 

( Ajans Haber )

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Devletin yüksek teknoloji üzerine çalışan firmalarda istihdamı artırmak içi..
Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı, oy çokluğuyl..
Memur ve emeklilerin merakla beklediği Haziran ayı enflasyon oranları açıkl..
28/06/2015 tarihinde Adalet Bakanlığının yapmış olduğu görevde yükselme sın..
İstanbul'un Kartal ve Arnavutköy ilçelerinde kuş gribi vakaları görüldü..
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ilave gümrük vergisi getirilmesiyle bazı ürü..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Borç Yapılandırmasına Başvurdunuz mu?

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=