Lütfen bekleyin..

DOLAR
istanbul
29°
21 Haziran 2018, 05:28

Taşeron maddelerinde geri adım

07 Haziran 2014, 13:10

Taşeronlukla ilgili tartışmalı düzenlemeler getiren torba tasarıda, önemli değişiklikler yapıldı. Tasarı için kurulan alt komisyonda maden çalışanlarına yeni haklar getiren düzenlemeler korunurken, yasalara aykırı taşeron çalıştırılması durumunda işverenin “ta

 

Taşeronlukla ilgili tartışmalı düzenlemeler getiren torba tasarıda, önemli değişiklikler yapıldı. Tasarı için kurulan alt komisyonda maden çalışanlarına yeni haklar getiren düzenlemeler korunurken, yasalara aykırı taşeron çalıştırılması durumunda işverenin “taşeron işçiyi” kadroya geçirmesi yükümlülüğünde yapılacak değişiklikten vazgeçildi. Buna göre taşeron işçinin esas işi yaptığı saptanırsa kadro hakkı geriye dönük olarak işletilecek; Asıl iş bölünerek alt işverenlere verilemeyecek. Yapılan değişiklik işçi sendikaların talep ettiği 5 temel düzenlemeden biri idi.
Alt komisyonda gün boyu süren toplantı, işçi sedikalarıyla bir gün önce gerçekleşen zirve sonrasında oldu.
Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın işçi sendikalarıyla önceki gün yaptığı toplantı sonrasında sendika temsilcileri, AK Parti AKP yöneticileri ile biraraya gelmiş ve tartışmalı maddeleri değerlendirmişlerdi. Bu çerçevede taşeronlukla ilgili maddeleri görüşen alt komisyon, birçok değişikliğe imza attı. Yapılan değişiklikler arasında, iş müfettişlerinin “taşeron çalıştırma konusundaki” yetkisini kaldıran madde de bulunuyor. Buna göre, iş müfettişlerinin yaptıkları denetim sırasında taşeronlukla ilgili tespitte bulunması hakkı kaldırılmayacak.
Ancak işverene müfettiş raporuna itiraz için getirilen 6 günlük süre, 30 güne çıkarılacak. Bu süre zarfında itiraz yoksa ve mahkeme rapor yönünde karar alırsa; taşeron işçi kadroya geçirilecek. 

Konfederasyonlara danışılacak
Bir diğer tartışmalı madde olan ana iş ve yan iş konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki veren düzenlemede de değişikliğe gidildi.
Yasalar yerine ana iş ve yan işi belirlemede ilgili bakanlıkların ve kurumların görüşü ve Maliye Bakanlığı’nın teklifiyle kurulun belirleme yetkisi korunurken, konfederasyonlardan da bu konuda görüş alınması şartı getirildi. Taşeron işçilerin toplu sözleşme yapmasını öngören madde de, komisyon değişiklik yaptı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SÖZLEŞMELİ Kategorisindeki Diğer Haberler
TAV Holding’e bağlı TAV İnşaat’ın yürüttüğü çalışma kapsamında 90 personel ..
Torba yasa tasarısı görüşmeleri Meclis Genel Kurulu'nda devam ediyor...
memurlar SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN 657 SAYILI KANUNUN 4/B ..
Ptt İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya ve..
İSTANBUL BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI TAM ZAMANLI SÖZLEŞMELİ PERSONEL AL..
Hükümetin TBMM'ye sunduğu İş Kanunu ile işçi ücretlerine çeki düzen get..
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
Borç Yapılandırmasına Başvurdunuz mu?

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=